További érdekes információ a Coptis-ról
Egyébb gyakori nevek:
- Huanglian
- Goldthread
- Goldenthread
- Cinese Goldenseal
- Coptis
- Rhizoma coptidis.
Bár kevésbbé ismert az európai gyógyszeriparban, ahol inkább a Hydrastis canadensi-t használják, a Coptis chinensis Kínában jól ismert és széles körben használva van, még a Ming dinasztia óta. Az útóbbi 10 évben a Coptis chinensis-t elkezdték tanulmányozni, javasolni és ajánlani az étkezési kiegészítőkben úgy Észak Amerikában is, mint Európában is.
A Coptis chinensis a Ranunculaceae családba tartozik, így közvetlenül kapcsolódik a Hydrastis Canadensis-hez (Goldenaseal).
A Hydrastis canadensis (Goldenseal) elnyerte a hírnevét a jelenlevő alkaidok tartalmának köszönhetően, amelyek jelen vannak a gyökérben, és a legfontosabb alkaid az a berberin, amelynek gyulladáscsökkentő, anti-parazitás, gombásodás elleni, anti-baktériális, és antioxidáns hatásai vannak. A Goldenseal egy olyan növény, amelyet úgy véltek, hogy veszélyeztetve van az Észak Amerikában levő természetes élőhelyükön, és törvény által védve van, ezt az elsődleges anyagot a kiegészítő élelmiszerek gyártói használnak és kultúrális növényekből van. Egyre több gyártók és gyógyszerészek Észak Amerikából és Európából termelik és javasolják a Coptis chinesis-ben gazdag étkezési kiegészítőket, ezt a növényt pedig Kínában gazdagon termelik. Az oka az az, hogy ugyanazok az alkaidok amelyek megtalálhatóak a Hydrastis Canadensis-ben, megtalálhatóak a Coptis chinensis-ben is, de egy nagyobb mennyiségben.
A Coptis chinensis-ben megtalálható alkaloidok, amikor citosztatikummal párhuzamosan vannak bevéve, akkor rákellenes hatásuk van, és ez egy klínikai tanulmányt indított a metasztatikus mellrákban, amelyet 2004-ben végeztek az Amerika Egyesült Állam katonaságának a Sloan-Kettering Rák Keresés New Yorki Intézet által.2 A klínikai tanulmány 6 hónapig tartott, növekvő adagokat használtak, elindulva naponta 500 mg-u 16 kapszulától (Coptis chinensis gyökeréből való kivonat, amely 25 % berberin-t tartalmaz), egészen az a napi 41 kapszuláig. A mellékhatások csak a nagy adagolás esetén jelentkeztek, ami meghaladta a napi 21 kapszulát, és egyes betegeknél egy kis hasmenéssel jelentkezett.
A következtetés az volt, hogy a Coptis chinesis kivonatnak a használata biztonságos, nem mérgező és minimum 50%-al a rákos sejtproliferáció gátlásához vezet, és ezekért a hatásokert a fő felelős, az a Berberin. Így igaz, a berberin a jótékony hatásaiért ismert. A monográfiája szerint, a berberinnek, amely a Coptis chinensis gyökérből van kivonva, jótékony hatásai vannak a baktériális hasmenésben, a bélben élősködő paraziták számára, a szemfertőzésekben, a szív és érrendszeri betegségekben és a gyulladásos betegségekben. A Berberin a szokásos adagok esetén nem mérgező, de szokásosnál nagyobb adagokban csak egy kelemetlenségi érzetet hozhat a belekben.
Gyulladáscsökkentő hatásán keresztül, a Coptis chinesis képes gátolni a rák metasztálását, a B1-es ciklin kifejezés elnyomja és gátolja a kináz CDC2 aktivitását.
Egy tanulmány során, amelyet a svájci, genovai, egyetemi kórház kardiológia tanszékén végeztek el, a Coptis chinesis a berberin tartalmán keresztül, bebizonyította a pozítiv hatásait a metabolikus és szív-érrendszeri betegségekben.
Egy tanulmány során, amelyet a Shanghai-ban levő, endokrin és metabolikus betegségek Kórházi Központjában végeztek el, a berberin Coptis chinensis-ből a 2-es típusú cukorbetegség tünetek jelentős javulásához vezetet, valamint javítja a betegek lipid profilját.
A Coptis chinensis kivonatnak, a gyulladáscsökkentő hatásának az akciója a májdaganatban is hatásosnak bizonyult, ezt egy tanulmány során állapították meg , amelyet 2009-ben végeztek a Hong Kong-i Egyetemen.
A Coptis chinensis (Rhizoma Coptidis) gyökerének a beszedése hatékony átfogó összeállítást mutatott be, amely 2009-ben volt közzé téve, a Tianjini Gyógyszertári Kutató Intézetnek a kutatócsoportja által. Arra a következtetésre jutottak, hogy a Coptis chinensis gyökeréből való kivonatnak egy kiterjedt gyógyszertári aktivitása van, amely magába foglalja a rák elleni, baktériás elleni, a hipoglicemiás aktivitást és a LDL koleszterinszint lecsökkentését, gyulladáscsökkentő akcióját és szabad radikális elleni potenciálisát is. Az antibaktériális hatása által, a Coptis chinensis hatásos a Stephylococcus aureus baktérium ellen is.
Egy tanulmány, amelyet 2010-ben végeztek a kutatók a bostoni, Amerikai Egyesült Államok, Harvard Egyetem Orvostudományi Karán, azt indukálja, hogy a Coptis chinensis-nek gyulladáscsökkentő hatása javasolt a rák kezelésében, akkor amikor kimoterápiával van összekapcsolva.
Konkluziónálhatjuk, hogy a Coptis chinesis gyökérből való kivonatnak egy magasabb terű hatása van, mint az Észak Amerikai egyenértékének, amely a Hydrastis canadensis.
Mint a Hydrastis canadensis, a Coptis chinesis gyökérből való kivonat úgyanolyan biztos, egyáltalán nem mérgező és mellékhatások nélküli, ezt csak egészen nagy adagolásokig, ami a naponta több mint 20 gramm.