Mi az a KELP IODINE és milyen előnyei vannak?
A Jód a Kelpből természetes jódot tartalmaz, Varec (Ascophyllum nodosum) kivonatából. A jód az egészséges pajzsmirigyműködéshez nélkülözhetetlen ásványi anyag. Az érintetlen tengeri környezet, amelyben a Kelp található, ezt az algacsaládot jóddal és más alapvető ásványi anyagokkal gazdagítja az emberi egészség fenntartásához. A természetgyógyász orvosok által a pajzsmirigy alulműködés kezelésére klinikailag használt varec (moszat) nyomelemeket, B-vitaminokat, enzimeket, rostokat és mas anyagok teljes komplexét tartalmazza.
A jód, ez a nyomelem, szerves része az emberi szervezet egészséges működésének, fontos szerepet játszik a szervezet kiegyensúlyozásában és kulcsfontosságú előnyöket biztosít:
- Szerepet játszik a pajzsmirigyhormonok termelésében és a pajzsmirigy szabályozásában;
- Segít fenntartani a kognitív funkciókat;
- Biztosítja a kiegyensúlyozott idegrendszert;
- Segít a vérsejtek képződésében;
- Szabályozza a testhőmérsékletet;
- Erősíti a szívműködést;
- Anyagcsere-előnyökkel rendelkezik: lassú emésztés esetén hatékony a méregtelenítésben és a vízelvezetésben, és képes gátolni a vércukorszintért felelős enzimeket.
- Támogatja a sófogyasztás csökkentésére irányuló erőfeszítéseket. Alacsony nátriumtartalma miatt kiválóan támogatja a sófogyasztás csökkentését. Ha orvosa azt tanácsolta, hogy csökkentse a sófogyasztást, akkor az egészséges jódszint fenntartása érdekében érdemes természetes jódot használni. A tengeri moszatból kivont jóddal való kiegészítés összhangban van ezen megelőző egészségügyi intézkedések követésével, mivel nátriumtartalma ugyanannyi jód mellett tizede a sóénak. Ez jelentős előnyt jelent a magas vérnyomás – a „csendes gyilkos” – elleni küzdelemben anélkül, hogy hátrányosan befolyásolná a jódszintet.
- Segít a súlyszabályozásban (fogyókúrás kiegészítőként). Egészen a közelmúltig ezt a terméket inkább kísérleti jelleggel írták fel az orvosok és természetgyógyászok, de hitelességét növelte, hogy kiterjedt tudományos kutatások révén számos előnyét azonosították: metabolikus hatások, hatékonyság a lassú emésztés „méregtelenítésében/elvezetésében”, valamint a magas vércukorszint fenntartását elősegítő bizonyos enzimek gátlásának képessége. Ez utóbbi probléma felelős azért, hogy a cukrok tovább maradnak a szervezetben, és nemkívánatos eredményként tartós túlsúlyhoz vezet.
Miért fontos a jódpótlás?
A túl kevés jód megnagyobbodott pajzsmirigyhez és károsodott pajzsmirigyműködéshez vezethet, ami viszont szívproblémákhoz (szívdobogás) és súlyproblémákhoz vezethet. Alapvető fontosságú a szervezet kiegyensúlyozott jódbevitelének biztosítása, ügyelve a megfelelő szint biztosítása érdekében a forrás ellenőrzésére. Érdemes megjegyezni, hogy a lakosság 2-3%-a szenved pajzsmirigy-alulműködésben, amelynek fő tünetei a súlygyarapodás, fáradtság, izomgyengeség, törékeny haj és köröm, valamint fokozott hidegérzékenység. Az ilyen emberek általában jódhiányosak, rosszul működik az agyalapi mirigy, vagy autoimmun betegségben szenvednek.
Pajzsmirigy alulműködés esetén a szervezet anyagcseréje is alacsony. Ez az oka annak, hogy a legtöbb pajzsmirigy alulműködésben szenvedő embernél súlygyarapodás tapasztalható. Másodszor, az alacsony pajzsmirigy hormonszint befolyásolhatja a neurotranszmitterek termelését, és azt, hogy azok mennyire jól hasznosulnak az agyban és a test más részeiben – ez a pajzsmirigy-alulműködés olyan gyakori tüneteihez vezethet, mint a depresszió, a szorongás, a rossz memória és az álmatlanság. E tekintetben az emésztést is befolyásolhatja, mivel az enzimek, akárcsak a neurotranszmitterek, nem úgy működnek, ahogyan kellene, ha a testhőmérséklet alacsony, és ez az ételek rossz emésztéséhez vezethet, ami gázok, gyomorpanaszok, gyomorégés vagy székrekedés formájában jelentkezhetnek.
Napjainkban azonban viszonylag ritka a jódhiány, aminek oka, hogy néhány évvel ezelőtt az egészségügyi hatóságok úgy döntöttek, hogy az étkezési só jóddal való kiegészítésével lépéseket tesznek a jódhiány megelőzésére. Más szóval a legtöbb ember a sótól és a sós ételektől (például szalonna, készételek vagy sós kekszek) függ a megfelelő jódbevitelhez. A só azonban köztudottan különösen káros hatással van a vérnyomásra és általában az érrendszer egészségére. Ráadásul az átlagos sófogyasztás minden nyugati országban jóval magasabb, mint az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott érték (legfeljebb napi 5 g), és rendszeresen meghaladja a napi 20 g-ot.
Melyek a legjobb jódforrások?
Bár a sófogyasztás csökkentése alapvető fontosságú, a jódbevitel fenntartása továbbra is fontos. Ehhez természetes módon jódban gazdag élelmiszereket kell fogyasztania – amelyek nem olyan bőségesen vannak jelen a mindennapi étrendekben. A természetes jód legjobb forrásai közé tartoznak a tenger gyümölcsei, a halak (szardella, szardínia, makréla) és bizonyos tengeri moszatfajták, például a tengeri moszat (Ascophyllum nodosum), amelyet Észak-Amerikában csomós moszat (wrack) vagy (Kelp) moszat néven is ismerünk. Ez különösen hasznos jódforrás, mivel speciális polizaharidokat, úgynevezett fukánokat is tartalmaz, amelyek számos egészségügyi előnnyel járnak. Széles körben használják só helyettesítőként, fogyókúrás diéták segítőjeként, valamint tápanyag tulajdonságai miatt.
Mivel az Egészségügyi Világszervezet is a halfogyasztás korlátozását ajánlja (az emberi központi idegrendszerre mérgező metil-higany kitevés miatt), a tengeri alga messze a legjobb megoldás az egészséges jódbevitel biztosítására. Vannak más algák is, amelyek rendkívül jótékony hatással vannak az egészségre, mint például a spirulina.